niedziela, 25 stycznia 2009

Raport z Warszawy-3

Na ekrany wszedl wlasnie film para-dokumentalny Dariusza Jablonskiego "Gry wojenne". Jego glownym obiektem zainteresowania jest zyciorys pulkownika Ryszarda Kuklinskiego a wlasciwie historia jego ewolucji z beniaminka rezimu do szpiega CIA. Film niewatpliwie ucierpial z tego wzgledu, ze tuz po tym jak glowny bohater wyrazil zgode na udzielenie bezposredniego wywiadu dociekliwemu dokumentaliscie zmarl on (RK) na wylew krwi do mozgu (2004). Pozbawilo to film, niezbednego dla wniesienia czegos nowego, elementu autorefleksji. Mozna sie tez zastanawiac, czy owa zgoda na wywiad nie przyczynila sie w jakis sposob do jego przedwczesnego zgonu. W koncu, mimo zapewnien ze strony zwiazanych z pulkownikiem agentow CIA i wojska o absolutnej przypadkowosci, w podobnie dziwnych i niewyjasnionych okolicznosciach, zgineli w tym samym roku (1994) jego dwaj synowie. Jeden mial wraz z kolega wypadek zeglarski (obu cial nie znaleziono) a drugi zostal przejechany na terenie uniwersytetu przez nieznanego do tej pory sprawce. Czyzby byla to znana staro-testamentowa zemsta do drugiego pokolenia? Jak sie wydaje pulkownik wzbudza nadal w Polsce uczucia mieszane. Amerykanie mowia o nim natomiast z pewna hipokryzja. Jest ich bohaterem ale sami raczej by tak nie postapili bez wzgledu na tok wydarzen w Centrum Wolnego Swiata. Niewatpliwie zdrada materialnie poplacala. Pulkownik wraz z zona zostal posiadaczem przytulnej willi nad brzegami morza i jak sie wydaje nie brakowalo mu do szczescia niczego. To znaczy niczego z wyjatkiem absolutnej pewnosci, ze postapil slusznie, kolegow Polakow oraz poczucia bezpieczenstwa. Stad byc moze owa zgoda na udzielenie wywiadu. Rezyser kladzie szczegolny nacisk na fakt, ze tajne dokumenty Paktu Warszawskiego i Sztabu Generalnego, ktorych fotokopie Kuklinski przekazal CIA pomogly w destabilizacji krajow obozu socjalistycznego zakonczonego transformacja lat 90-tych.Jesli chodzi o Nasza Umeczona Ojczyzne to jest jak dotad nieustalone czy lekarstwo nie bylo w tym przypadku gorsze od choroby. Niewatpliwie jednak amerykanom i ich europejskim sojusznikom udalo sie cofnac ekspansje rosyjska o jakies dwiescie czy dwiescie piecdziesiat lat. Maja wiec z czego sie cieszyc. Osobiscie postacie dobrowolnych szwindlerow w rodzaju pulkownika sa dla mnie trudne do zrozumienia. Co bowiem spowodowalo, ze proletariusz, ktory zawdzieczal cala swoja kariere komunistycznemu rezimowi zwrocil sie przeciwko niemu i swoim wlasnym kolegom i wspolrodakom? Nie jest to jednak jedyny przypadek gdyz w podobnej sytuacji jest wielu ( jesli nie wszyscy) z prominentow obecnego systemu wladzy.

4 komentarze:

Mieczsilver pisze...

Uwagi w sprawie zniekształcenia wypowiedzi Jana Pawła II, ktora dała początek powiedzeniu “Nasi starsi bracia w wierze”.
Istotnie 13 kwietnia 1986 roku miała miejsce historyczna wizyta polskiego papieża w synagodze rzymskiej, gdzie Jan Paweł II zwracając się do Żydów wygłosił słynne zdanie, które wśród obecnych wzbudziło wielką radość i nadzieje. Brzmiało ono dosłownie: “Siete i nostri fratelli prediletti e, in certo modo, si potrebbe dire, i nostri fratelli maggiori”. (Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewnym sensie można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi).
Przede wszystkim zdanie to jest w trybie warunkowym (”si potrebbe dire”), zawiera przypuszczenie (”in certo modo”), a poza tym gdzie jest w nim powiedziane “nasi starsi bracia w wierze”?
To ciekawostka do zweryfikowania?!

Ogromne wojska,bitne generały,
Policje - tajne,widne i dwu-płciowe-
przeciwko komuż tak się pojednały?-
P r z e c i w k o k i l k u
m y ś l o m c o n i e n o w e!..

Mieczsilver pisze...

Starotestamentowy Bóg Wojownik ciągle z martwych powstaje.Jest historycznym architektem krwawego wewnątrzsemickiego konfliktu.Dziś doprowadził do zbrodniczej działalności w Gazie,klasycznym palestyńskim gettcie.

Bobola pisze...

Istotnie, konflikt miedzy arabami a zydami siega czasow biblijnycha idea utworzenia odrebnego panstwa o zydowskiego o wyraznym programie religijnym niepotrzebnie zaognila sprawe. Jak zwykle winne byly dobre checi socjalistow i demokratow a zwlaszcza stalinowska idea wbicia noza w plecy brytyjskiemu systemowi kolonialnemu ktory w tym czasie miel lepsze relacje z Arabami. Teraz to wszystko owocuje apredzej czy pozniej dojrzeje zapewne do jakiegos rozwiazania ostatecznego.

Mieczsilver pisze...

> Jak chcecie się dowiedzieć jakie na prawdę JPII miał
> zdanie o Bonieckim - który robi z siebie bohatera i
> przyjaciela papież - to poczytajcie sobie korespondencję
> między JPII a rodziną Skwornickich opublikowaną w książce
> wydanej przez p. Skwornickiego. Tam to wygląda zupełnie
> inaczej niż przedstawia to Boniecki.

> >Stąd ta zajadła obrona,którą kreował księdz jeżeli chodzi o traktat okrągłostołowy.Konsekwencją był oczywiście stosunek do antyobywatelskiej ustawy zasadniczej.

To fragment dyskusji na forum TP.
>>To moja wypowiedż.
Oczywiście ocenzurowana,to jest moderator nie zamieścił komentarza ze znakiem >>!!!!!!!Tak kształtuje się demokrację w rodzimym teatrze politycznego kabaretu.