poniedziałek, 17 marca 2008

Rzeczpospolita III i IV - Podstawowe parametryTo w jaki sposob Stany Zjednoczone i ich gospodarczo-wojenne przygody wplywaja na ekonomie Naszej Drogiej Ojczyzny widac najlepiej na wykresie realnego PKB Polski gdzie efekty dewaluacyjne sa wyeliminowane dzieki mierzeniu wartosci PKB w bezposrednio w uncjach trojanskich (31.1 g) zlota po srednich cenach zlota dla czwartego kwartalu kazdego roku. Wyniki przedstawione sa na zalaczonym wykresie. Obok podaje tez relacje wymiany USD na PLN .Jak latwo zauwazyc realny PKB Polski osiagnal maksimum w roku 1999 i od tego czasu spada. Od roku 1999 do konca roku 2007 obserwujemy spadek o okolo 33% czyli szybkosc spadku wynosi okolo 4.1% rocznie. Jest to zrozumiale jesli wezmiemy pod uwage liczbe obywateli polskich w wieku produkcyjnym, ktorzy opuscili Polske aby powiekszac swoj dochod oraz PKB pozostalych krajow UE (okolo 2 mln) a takze fakt, ze mimo tego ubytku w Polsce mamy nadal 13% bezrobocie. Zauwazmy znowu jak bardzo mylace jest podawanie PKB w jednostkach waluty nie opartej o zloto. Dewaluacja jednostki finansowej skutecznie maskuje w istocie negatywny obraz gospodarki. PKB wyrazony w PLN rosnie bowiem monotonicznie. Zauwazmy tez, ze istnieje korelacja pomiedzy przebiegiem PKB a przebiegiem zaleznosci ceny jednego USD wyrazonej w PLN. Tanienie dolara najwyrazniej nie sluzy rozwojowi polskiej gospodarki.2 komentarze:

Mieczysław S.Kazimierzak pisze...

To jest wymiar ekonomiczny,ale jest jeszcze polityczny,nie mówiąc o moralnym wynikającym z wasalnej polityki wobec nadużywania bezwględnego prawa silniejszego.

Mieczsilver pisze...

Dla odprężenia SPÓŁCZESNY EKSTREM Norwida:
Wiedzy spółczesnej kierunek przyrodni,
Powodujący wszystkość umysłowę,
Zda mi się jako MŁODZIEŃCZYK dorodny,
Co zwiedzał Grecji brzegi safirowe -
Lecz gdy pochylił w cieniu kolumn głowę,
S e n mu usunął ziemie i narody,
Miasta,miast gruzy,ludzkości oblicze:
I z Aten pzewiał go w lasy dziewicze...

Więc skoronoczy rozwarł młodzieńcze,
Szuka kolumny...a ona - rozkwita!
Cedry,biodrami bliskie,pełnią ścianę -
Krzew się w objęciach z bratem kraewem chwyta -
Miłości chucią wielką zwariowane,
Szaleją drzewa - ziemia,jak upita
Bachantka-dęby,jak legie Tytanów,
Zstępują grożnie w piany oceanów!...

A fale biją o las - inikt nie wie,
Kto kogo spycha i kim kto pomiata?

Młodzian-chce śpiewać...lecz s a m o n j u ż w ś p i e w i e...
Słuchać-lecz Cisza w t a j n i e g ł ę b s z e w l a t a...
Jakby zaklęty w czarodziejki gniewie,
D z i e j ó w,s z t u k,l u d ó w słyszy pieśń-łabędzię...
......................................
Szczęsny!...nie pomni,że on MĘZEM będzie.

To RAPSOD do Antoniego Wagi atc.etc,etc.
To refleksja Norwida nad skrajnie panującym determinizmem przyrodniczym.Antoni Waga,zoolog/entomolog/,nauczyciel gimnazjalny Norwida.Waga to również znak zodiaku /symbolizujący miarę,wartość/pod którym urodził się Norwid zawsze podkreślający w swych pismach wielkie znaczenie sprawiedliwej oceny ludzi,dzieł i wydarzeń.Stąd powstał wiersz WAGA.Bardzo pasuje do toczącej się dyskusji na temat nagrody jaką otrzymał Michał Heller,ksiądz profesor./POLLITYKA,GW,TP/.Ze względu na wiarę światopoglądową można powiedzieć opinie skrajnie egzotyczne.
Mieczysław S.Kazimierzak.