wtorek, 16 grudnia 2008

Ty czarami dreczac pieklo ani myslisz o podrozy... (Mefistofeles do Pana Twardowskiego)


Bankierzy Federal Reseve Banks najwyrazniej nie zauwazaja, ze obecny kryzys, ktory wywolal byly prezes Fed. Rez . Greenspan, nie jest spowodowany brakiem pieniadza w obrocie ale, wrecz przeciwnie, jego nadmiarem. Polityka latwego kredytu wywolala fale spekulacji. Ta zas wyprodukowala mase "pustego" pieniadza. Ostatnim przykladem tego jest afera Berni Madoffa , bylego prezesa gieldy NASDQ a wiec mozna by oczekiwac, czlowieka powaznego, ktoremu swiat finansow nie jest obcy. Jednak jak widac pozory myla. Ten tytan amerykanskiej finansjery po prostu imitowal znany od dawna trick Ponzziego produkujac w swoim funduszu inwestycyjnym wysokie dochody w ten sposob, ze uzywal biezacych inwstycji do wyplat aktualnych zobowiazan. Geszefciarz nawet nie trudzil sie tym by finansowac jakies dochodowe przedsiewziecia. Wszystko co bylo konieczne to reputacja i wysokie wyplaty dochodow z inwestycji. Problem rozpoczal sie wtedy gdy starzy inwestorzy chcieli wycofac kapital a nowych w dostatecznej liczbie zabraklo dla zapewnienia wyplacalnosci. Przypadek Madoffa jest moim zdaniem tylko poczatkiem ujawnienia sie rodzaju spekulacji w jakich byly i sa zaangazowane miedzynarodowe fundusze inwestycyjne. Amerykanski wynalazek produkowania zamoznosci bez wytwarzania kapitalu praca wlasnych obywateli wreszcie okazal sie, tak jak musial, umyslowym niewypalem. Trzeba jednak pamietac, ze pieniadze wytworzone w drodze spekulacji nie zniknely i ciesza nadal kieszenie pomyslowych finansistow. To co widzimy obecnie na amerykanskim rynku finansowym to socjalistyczny kapitalizm w akcji. Straty sa uspoleczniane natomiast zyski pozostaja prywatne. W wyniku obecnej akcji ratunkowej Fed. Rez. banki i instytucje finansowe, ktore popelnily z roznych powodow bledy inwestycyjne sa ocalone od niewyplacalnosci przez danie im dostepu do nowej porcji pustego pieniadza. Pisze pustego bo skarb panstwa (USA) ma deficyt i albo musi pozyczyc potrzebne kwoty albo je wydrukowac. W obu wypadkach oznacza to wyplyw dodatkowych papierowych dolarow na rynek krajowy i zagraniczny. Taki sposob ratowania sytuacji przypomina przypomina gaszenie pozaru przez dolewanie benzyny do ognia i musi skonczyc sie solidna katastrofa.
Obecny kryzys jest podobny pod wzgledem przyczyn do tego z lat 1970-1980. Wyjscie z niego bylo mozliwe tylko dzieki temu, ze prez. Reagan podniosl wartosc dolara poprzez podwyzszenie stopy procentowej. To sciagnelo kapital zagraniczny do USA i sfinansowalo wzrost lat 1980-2000. W chwili obecnej konieczny jest powrot do protekcjonistycznej ochrony rynku wewnetrznego przez wprowadzenie cel importowych. To rozwiaze problem zatrudnienia w USA . Konieczna jest takze dewaluacja dolara i przywrocenie pelnej wymienialnosci na zloto. Aby to umozliwic cena uncji trojanskiej zlota powinna wynosci pomiedzy 2000-3000 USD (obecnych).
Im szybciej nowa administracja wprowadzi te postulaty w zycie tym prawdopodobniejszy bedzie
pokojowy przebieg wychodzenia kraju z finansowej zapasci. Chwilowo jednak nic nie wskazuje na to, ze elita wladzy i pieniadza zdaje sobie sprawe z mechaniki procesu amerykaskiej upadlosci.
Pisze to w odniesieniu do aktualnej rzeczywistosci w USA. Wiekszosc tych uwag odnosi sie jednak takze do sposobu operowania finansami w Naszej Umeczonej Ojczyznie (NUO). Jesli skutki amerykanskiego krachu nie sa tutaj tak dobitnie widoczne to tylko dlatego, ze narody o niedorozwinietym systemie finansowania inwestycji i znikomym przemysle (np buszmeni) slabo odczuwaja perturbacje charakterystyczne dla krajow o rozwinietym przemysle i aktywnej strefie finansowej. Nie mniej kleska dotknie ich rowniez. Po prostu butelka koka-koli bedzie rzadziej teraz spadac z nieba ( patrz film "Gods must be crazy").
Pamietajmy bowiem ze i w Polsce tak jak w USA kazdy moze zostac milionerem. Wystarczy tylko poczekac.

23 komentarze:

Mieczsilver pisze...

W prezencie dostałem PSALM WIGILII i dzielę się nim z mottem kolędy:"Bóg się rodzi moc truchleje..."
I
O, dzięki Tobie, Ojcze ludów — Boże,
Że ziemię wolną dałeś nam i nagą,
Ani oprawną w nieprzebyte morze,
Ni przeciążoną gór dzikich powagą,
Lecz jako piersi otworzoną Boże...

II
Więc na arenie tej się nie ostoi
Przeciwnik żaden, jeno mąż bezpieczny —
I ten, co za się nierad szuka zbroi,
Ale zupełny, wcale obosieczny,
Który jak gwiazda w niebie czystym stoi.

III
I za to jeszcze dzięki Ci, o Panie,
Że człek się ówdzie laurem nie upoi
„ Ani go wiatrów ciepławych głaskanie
Prze — atłasowi w nicość — i rozstroi
Na drzew i kwiatów motyle kochanie.

IV
Strzeliście w niebo spojrzy on ku Tobie,
Który przez stajnię wszedłeś do ludzkości,
I w grobie zwiędłych ziół leżałeś — w żłobie,
I w porze ziemskich próżnej zalotności,
I kiedy cały świat się tarzał w grobie.

V
Za prawo tedy do Polski obszaru
Dziękujem Tobie,któryś niezmierzony,
Wszech-istny —jednak z obłoków wiszaru
Patrzący na świat w prawdzie rozdzielony
Światło-cieniami czaru i roz-czaru.

VI
I który łaski zakreślisz promieniem
Dzielnicę ludów w czas ludów — chaosu,
Tak, jako morze obszedłeś pierścieniem
I nie rzuciłeś gór na wagę losu,
Lecz najpodlejszym bawisz się stworzeniem.

VII
Do Ciebie, Ojcze Ojczyzn, się podnosim
W tym to ubóstwie naszym bardzo sławnym,
I w tej nadziei, co po skrzydeł osiem
Przybiera co dzień i w płaczu ustawnym,
I w bólach, które tak mdło jeszcze znosim.

VIII
O, dzięki Tobie za państwo — boleści,
I za męczeńskich — koron rozmnożenie,
I za wylaną czarę szlachetności
Na lud, któremu imię jest — cierpienie
— I za otwarcie bram... nieskończoności.

Wszystkiego najlepszego w te rodzinne święta.To treść życzeń kierowanych do moich znajomych na portalu nk.Jako motto wybrałem kolędę pełną pozornych sprzeczności:
Bóg się rodzi,a siła truchleje;
Pan niebiosów a obnażony;
Wzgardzony a okryty chwałą;
Śmiertelny a król nad wiekami;
i t.d.
Jest i coś z idei poprzez Europę do Świata Ojczyzn:
Podnieś rękę Boże Dziecię błogosław Ojczyznę swoją...

Anonimowy pisze...

Do Gospodarza:
Czy Amerykanskie spoleczenstwo laczy jakos osoby na wysokich stolkach w instytucjach finansowych z pewnym narodem ? Jesli tak to jaki jest stopien antysemityzmu w USA ?

Bobola pisze...

do wybierzdomene,

Amerykanskie spoleczenstwo jest politycznie poprawne przynajmniej w obcowaniu z ludzmi, ktorych dobrze nie znaja. Jawne oznaki antysemityzmu, dyskryminacji rasowej czy wanadalizmu w formie rysowania swastyk w miejscach publicznych koncza sie represjami prawnymi. Nie mniej i antysemityzm i rasizm istnieje.
Nie jest tajemnica, bo widac to po wygladzie i nazwiskach, ze wielu czolowych przedstawicieli amerykanskiej finansjery ma semickie pochodzenie. Wielu z nich tez odsiedzialo spore wyroki za naruszenia przepisow operacji gieldowych. Ostatnim podejrzanym jest Berni Madoff ale nie jest on ani pierwszym ani ostatnim, ktory naciagal i tak lagodne przepisy regulujace zasady handlu spekulacyjnego.
Istnieja tez organizacje nielegalne o programach antysemickich, anty-murzynskich i anty-hispanoidalnych (meksykanie, puertorikanczycy , przybysze z Ameryki Pol.). Ciesza sie one umiarkowana popularnoscia chociaz w stanach poludniowych nalezacych dawniej do Konfederacji maja pewna sile polityczna. W maksimum poprzedniego kryzysu tj w latach 1975-85 znany fizyk, specjalista od teorii informacji (w Polsce Biblioteka Problemow wydala jego ksiazke "Sygnaly i Szumy") napisal pod pseudonimem Andrew Macdonald powiesc pt. "Turner Diaries" gdzie opisuje bunt przedstawicieli bialej rasy w USA przeciwko politycznie poprawnemu rzadowi amerykanskiemu oraz mniejszosciom narodowym. Powiesc ta nie jest arcydzielem ale obrazuje pewien stopien desperacji jaki panowal w pewnych kregach w USA. Cala impreza rozwija sie do punktu uzycia bomb atomowych w wojnie domowej, po ktorej nastepuje nowa era panowania "bialej ameryki" i likwidacji fizycznej ludnosci kolorowej. Autor przewidywal ten bieg wydarzen na lata 1980-2000. Byc moze tylko sie pospieszyl...

Anonimowy pisze...

Takie cos znalazlem na jednej z grup:
1. Ben Shalom Bernanke (FED)
2. Alan Greenspan (FED)
3. Lloyd Blankfein (Goldman Sachs)
4. Robert Rubin (Citigroup)
5. Richard Fuld (Lehman Brothers)
6. Sanford Weill (Citibank)
7. Maurice Greenberg (AIG)
8. Bernard L. Madoff
9. Jacob Rothschild.

Tak sie zastanawiam: obecnie poprawnosc polityczna mowi ze wszyscy sa "rowni". Czy w momencie gdy jakas grupa etniczna nabierze sily nie stanie sie ona "rowniejsza" ? Przyklad nieslawnej Wolinskiej ktora polski wniosek o aresztowanie w GB tlumaczyla antysemityzmem.

Bobola pisze...

do wybierzdomene;
Do grupy przez Pana wspomnianej mozna tez dolaczyc Micheala Milkena , obecnie bilionera, ale w latach 80tych znanego jako Junk Bonds King. Na tych obligacjach, nie bez powodu nazywanych smieciami, zrobi on znczny majatek kosztem naiwnych inwestorow. Zostal za oszustwo skazany an 10 lat wiezienia. Odsiedzial niecale dwa lata i teraz jest "guru" nauczajacym jak unikac takich finansistow jakim on byl. Problem jest w tym, ze kary za tego typu dzialalnosc nie sa w praktyce wysokie a majatek uzyskany ta droga pozostaje w rekach spryciarza. Tak bedzie i z Madoff-em.
Muzse przy okazji sprostowac tytul powiesci futurystycznej Dr. J.R. Pierce'a . W ramach swojej zawodowej dzialanosci napisal on ksiazke "Symbols, Signals and Noise" (Harper 1961) mowiaca o roznych zastosowaniach terii informacji.
Ja osobiscie nie jestem wyznawca politycznej poprawnosci i w zwiazku z tym nie usiluje zatrzec istotnych roznic jakie istnieja miedzy roznymi rasami i powolanymi przez nie do zycia kulturami. To jednak, jaka grupa ludnosciowa zmonopolizuje w swoich rekach wplywy na finase czy polityka kraju nie jest wylacznie zwiazane z wspolnota rasowa. Niewatpliwie musi byc jakis wspolny watek wiazacy grupy nieformalne oraz powod dla ktorego zajmuje ona pozycje obronno-zaczepna w stosunku do wspolobywateli pozostajacych poza grupa. Tym watkiem moze byc wspolnota religii i/lub rasy (np zydzi vs. goje czy mahometanie kontra giaurzy) moze nim tez byc wspolnota ideowo-pochodzeniowa (np socjalisci vs posiadacze). W Polsce, zarowno w IIRP jaki i w PRL i III RP istnieja takze zamkniete grupy wplywow w praktyce uniemozliwiajace dostep do stanowisk decyzyjnych badz dochodowych bez uprzedniego zwiazania sie wiezami rodzinnymi lub specjalnego zaproszenia, osobom spoza kregu wewnetrznego.
Rownosc wszystkich wobec prawa oraz wolnosc dostepu do wszystkich stanowisk publicznych jest zludzeniem, ktore elity usiluja wmowic rzadzonej przez siebie populacji.

Anonimowy pisze...

"...a majatek uzyskany ta droga pozostaje w rekach spryciarza. Tak bedzie i z Madoff-em."

w USA nie ma przepadku mienia pochodzacego z przestepstwa ? Oszukani inwestorzy nie moga dochodzic swych roszczen w procesach cywilnych ?

Bobola pisze...

do wybierzdomene,
Naruszenie przepisow SEC (Security Exchange Commission) jest przestepstwem federalnym. Mozliwe jest tez dochodzenie szkod na drodze cywilnej. Jest to jednak proces dlugi i kosztowny a odzyskanie majatku nawet w wypadku wygrania procesu nie jest pewne. Przkladem byl proces O. J. Simpsona, ktory zamordowal swoja byla zone i jej kochanka, zostal w sadzie karnym uniewinniony z zarzutow ze wzgledu na "technicalities" czyli bledy formalne popelnione przez policje. Faktycznym powodem byly nastroje pro-Simpsonowskie ludnosci kolorowej. W procesie cwilnym OJ przegral i mial wyplacic odszkodowanie pieniezne rodzinie kochanka. Zabawy w chowanie zasobow trwaly przez okolo 10 lat i dopiero ostatnio jakas drobna czesc sumy naleznej ma szanse na powrot do rak powoda. Tylko dlatego, ze OJ jest juz mniej popularny i znany oraz dlatego, ze zostal skazany za napad rabunkowy.

Mieczsilver pisze...

Nadreprezentacja mniejszości żydowskiej i jej wpływy na losy państwa to nie tylko specjalność w RP.Jaskrawo natomiast w warunkach polskich nadużywa się pojęcia antysemityzmu.Dał temu wyraz choćby "historyk" Jan Tomasz GroSS.Pochodzę z Równego i piszę swoją bajkę:
W "czepku" urodzony.
Z opowieści dziadków Mieczsilvera,to bohater bajki,i stąd ma wiedzę jak
powstawała II RP w ich oczach.To analfabeci,którzy trud pisania i czytania
podjęli w chwili gdy na Wołyniu trwały walki o niepodległe państwo.Pracowali
w szpitalu polowym w czasie wojennej zawieruchy,byli świadkami wykonywania
krwawej sprawiedliwości marksistowskiego historycyzmu.Prości ludzie,ale
życiową mądrością potrafili ocenić nacyjne stosunki na kresach
Polski,Wołyniu.To naukowo potwierdził Norman Davies w BIAŁY ORZEŁ CZERWONA
GWIAZDA.Tym doświadczeniem dziadek Mieczsilvera zadrukował mu mózg na
trwałe.Aby stanąć na nogi dziadek po krótkim kursie szkoły biznesu u
zaprzyjażnionych Żydów wraz ze stryjecznymi braćmi wyjechał do Kanady.Za
przesyłane pieniądze babcia wychowując trójkę dzieci wybudowała dom sama
przy tym ciężko pracując i odmawiając wyjazdu do kraju żywicą
pachnącego.Pobożność babci z pewnością wystarczy na uzyskanie przepustki
przez kolejne grzeszne pokolenia rodziny do rozmowy z kosmicznym zarządcą
dusz.Po powrocie dziadek otworzył dwa sklepy jeden w dzielnicy
żydowskiej,drugi póżniej w wybudowanym domu przez babcię.Mieli niezwykle
urodziwą córkę,która zakochała się w policjancie,strażniku więziennym.Na
swiat przyszedł w czepku urodzony Mieczsilver.Z tego niepodległego okresu
jest bogactwo zdjęć,które stanowić będzie ilustrację bajkowej opowieści.To
wręcz niewiarygodne dokumenty jak budowano sagi polskich wołyńskich rodzin.
Czepek Mieczsilvera okazał się być rzeczywiście szczęsliwy.Nic mu nie
brakowało w niemowlęcym okresie niepodległej Polski.Dziadkowie dzielili się
swoją zasobnością z rodzinami ubogimi wspierając ich sprzedażą produktów
pierwszej potrzeby na tzw."książkę" co było zaprzeczeniem lichwiarskiego
początku szkoły biznesu.W tym czasie gospodarka na...

Bobola pisze...

Opowiesc urywa sie w najciekawszym punkcie. Prosze o dokonczenie.

Anonimowy pisze...

Nastepni do listy:

President-elect Barack Obama recently appointed two local Jewish community leaders to serve in leadership positions on the Obama-Biden transition team.

Alan H. Fleischmann was named team leader of the Inter-American Development Bank Review. Gary Gensler was named co-team leader of the Securities and Exchange Commission Review.

http://www.jewishtimes.com/index.php/jewishtimes/news/jt/local_news/local_jews_on_obama_team/

Bobola pisze...

Prezydent Elekt musi teraz splacac dlugi wdziecznosci za poparcie, w tym rowniez i finansowe, swojej kampanii wyborzej. Kola zydowskie wylozyly na nia sporo pieniedzy. Cos za cos. Ludnosc kolorowa ( w tym zydzi, murzyni i hispanoidalni metysi) takze oczekuje latwiejszego dostepu do rzadowych koryt i tego mozemy oczekiwac w najblizszej przyszlosci. Jak wygladaja rzady tych narodowosci wiemy patrzac na przyklady panstw afrykanskich i poludniowo-amerykanskich.

Anonimowy pisze...

Przyjdzie Panu wrocic do Polski ;)

Bobola pisze...

Ja w dalszym ciagu mieszkam w NUO i bede tam znowu na poczatku przyszlego roku.

Mieczsilver pisze...

Mówiąc o rozwoju polskiego Wołynia, Mieczsilver postrzega obecność warunków ekonomicznych zbliżonych do naturalnych bez spekulacyjnego kapitału.Z tego też powodu prezydent Ignacy Mościcki taką złożył dedykację w książeczce PKO:
"Naród,w którym oszczędzanie stało się przyzwyczajeniem każdego Obywatela,buduje swe gospodarstwo na najtrwalszym fundamencie".
Pierwszą część bajki z drugą lączy postać Rosjanina wysoko urodzonego i wykształconego,któremu realizacja historyzmu Karola Marksa musiała zakłócić przepływ neuronów i nie mógł pogodzić się z realiami.Niósł pomoc w zakresie prawa administracyjnego i nie tylko:Rosjanom,Żydom,Ukraińcom i Polakom.Był częstym gościem u dziadków Mieczsilvera,nawet aby parę godzin milcząc chyba popatrzeć na zegarmistrza czasów.
Z bajki w części dotyczącej walki zła ze złem można wnioskować:
1.Dziadek Mieczsilvera wybudował w ogrodzie szykowny schron,co dokumentuje,że kresowianie byli poinformowani o zbliżającym się konflikcie.Było to miejsce schronienia się nie tylko przed bombami,ale łowcami polskich głów.
2.Na przyjście A.Cz.byli przygotowani Żydzi i cieszyli się w nadziei,że będą mogli realizować utopijny system krwawego historyzmu K.Marksa.Gotowe były listy wywozu do ideologicznych uzdrowisk w głąb ZSRR.
3.Z perspektywy czasu wiedząc już,że była to walka zła ze złem,w tej historii pojedyńczego człowieka można pokusić się paradoksalnie nawet o wartościowanie okupanta.Pomocne w tym będą dalsze okupacyjne dzieje Miczsilvera i jego póżniejsza pielgrzymka do małej ojczyzny jego urodzenia w roku 2004.

Anonimowy pisze...

heh tak nieco odbiegajac od tematu. Gross napisal swoja ksiazke o tym jak to Polacy byli zli. Dlaczego nie ma nikogo kto by odszukal swiadkow zachowania Zydow na terenach wschodnich gdy wchodzila A.Cz. No i potem moznaby to wydac w USA w NYT napisaliby pozytywna recenzje

Bobola pisze...

Ksiazka Grossa przedstawia zydowski punkt widzenia. Jest on prawdziwy ale nie pelny czy raczej nie kompletnie obiektywny. Czy w II RP byl antysemityzm? Moim zdaniem -Tak. Czy byl on nieuzasadniony ? Odpowiedz brzmi-,moim zdaniem, Nie.

Mieczsilver pisze...

Antysemityzm wczoraj i dziś.To temat rzeka,która na równi z antypolonizmem mógł kończyć się krwawym dramatem wynikającym z materializowania się utopii historyzmu Marksa,czy nawet z czystej ekonomicznej konkurencji.
Stosowanie pojęcia antysemityzmu dziś tylko do Żydów i żydów to z etymologicznego punktu widzenia dziś jest nadużyciem wobec faktu,że istnieje otwarty krawawy konflikt między ludami semickojęzycznymi.Używanie tego pojęcia przez samych Żydów,czy żydów to przejaw rasizmu mającego swoje biblijne korzenie.

Mieczsilver pisze...

Oczekiwanie na MESJASZA.

Już od czasów Sumerów świątynie na Bliskim Wschodzie zwane są zikkuratami. Mają schodkową budowę przypominającą piramidy, jednak zamiast ostro zakończonego szczytu jest taras, z którego łatwo śledzić ruch Słońca, Księżyca i planet. Od tysięcy lat wtajemniczeni kapłani wiedzą, że wspomniane obiekty wędrują w stosunkowo wąskim pasie gwiaździstego nieba – Zodiaku. Składa się nań 12 konstelacji, a skoro wyznaczające rytm życia Słońce i Księżyc ukazują się wyłącznie na ich tle, Zodiak musi mieć magiczne znaczenie. Podobnie zachowują się „błądzące gwiazdy”, czyli planety.Dla Babilończyków Wenus była uosobieniem bogini płodności Isztar, Jowisz symbolizował króla bogów Marduka, a Lew był znakiem triumfu dobra nad złem.Merkury był postrzegany jako bóg zwiastun ważnych wydarzeń.
Zauważono dziwny taniec Jowisza z Regulusem najjaśniejsą gwiazdą w konstelacji Lwa.Mędrców w osłupienie wprawiło,że nad zachodnim horyzontem zamiast dwóch planet świeci jeden obiekt.To Jowisz i Wenus,do których dołączył póżniej Merkury.Uczeni ruszają na zachód w kierunku tajemniczej gwiazdy.
Dziś wiemy,że była to opisana przez św.Mateusza Gwiazda Betlejemska astrologiczny symbol,że "Bób się rodzi...",wyreżyserowany przez Najwyższego dzięki jego prawom stworzenia i natury.
Uczeni kapłani byli wyznawcami zoroastryzmu,monoteistycznej religii,w której to tradycji było oczekiwanie na MESJASZA.
A SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO.Refleksyjnego oczekiwania na gwiazdkę zwiastuna rodzinnego święta.

Jerzy pisze...

Panie Bobola każdy przejaw rasizmu jest nieuzasadniony. Tolerowanie rasizmu skończyło się drugą wojną światową i milionami niepotrzebnych ofiar.

Bobola pisze...

Jerzy,
Stereotypy rasowe i narodosciowe powstaja przez uogolnienie powtarzajacych sie obserwacji. Na tym polega metoda naukowa. Co zas zrobimy z tak uzyskana wiedza to inna sprawa. Ignorowanie jej nie jest postepowaniem rozsadnym .. Jesli wiemy na przyklad, ze w okolicy mieszkaja zlodzieje to nie zostawiamy domu bez dozoru i z otwartymi drzwiami. II WS nie byla wywolana przez niemiecka (i nie tylko) chec oczyszczenia Europy z mniejszosci niearyjskich ale przez to samo dazenie, ktore obecnie kaze nam sie cieszyc z powstania UE.

Anonimowy pisze...

"...ale przez to samo dazenie, ktore obecnie kaze nam sie cieszyc z powstania UE."

Panie Andrzeju, dzisiaj nikt nie chce zabijac

Bobola pisze...

Niechec do narazania zycia nie jest wynalazkiem lat ostatnich. To jednak nie powstrzymalo konfliktow zbrojnych w przeszlosci. Oczywiscie metoda "dobrowlonych" przylaczen czyli Anschluss-ow jest jest mniej kosztowna (w ludziach i sprzecie) niz otwarty najazd. Tak bylo, na przyklad, z podbojem Indii przez Anglie czy z powrotem do Rzeszy ziem odlaczonych a pradawnie niemieckich (Zaglebie Saary, czeskie Sudety, Austria itp) we wczesnym okresie III Rzeszy Niemieckiej. Gdyby w 1939 roku Polska nie odmowila zgody na powrot Gdanska do Rzeszy i "korytarz" ale zgodzila sie wspoluczestniczyc w rewindykacji panstw baltyckich to uniknela by najazdu przyjaciela z Zachodu. Stosunki dyplomatyczne z III Rzesza byly przeciez kordialne niemal do chwili samego wybuchu wojny.Polska przecieaz uczestniczyla w 1938 w podziale czechoslowackiego lupu. Nie mniej, w pewnym momencie glowny partner zawsze wysuwa zadznia, ktore ida za daleko i stoja w konflikcie z interesami narodowymi.Smutny fakt zycia mowacy, ze starta jednego jest zyskiem drugiego narodu nie daje sie wiecznie ukrywac pod plaszczem ugodowej retoryki. Tak bedzie i z UE.

Przemo pisze...

Polecam wyklad o cenie zlota, jako relacji wyemitowanych pieniedzy do zasobow zlota.

3000 $ za uncje zlota to jest jak za darmo.

http://www.ritholtz.com/blog/2008/12/the-shadow-gold-price/

Nie zgadzam sie tez z okresleniem dna DOW na poziomie 2 uncji. Moim zdaniem moze to byc 1 uncja i wtedy tez nie bedzie warto w gielde 'wchodzic' z racji szalejacej hiperinflacji.